Wednesday, January 15, 2020

فاز نوین جنبش انقلابی و نقش دانشجویان در ارتقای شعارها، دیالوگ حسن حسام ...

از میان رسانه ها برنامه ای از پیروز زورچنگ، جنبش آبان ادامه دارد

گفتگوی علی دماوندی با مرسده قائدی: یادمان مادر قائدی و جعبه سیاه وپررمز...

در همدردی با مردم سیستان و بلوچستان و در همبستگی با جنبش انقلابی برای سرنگونی رژیم اسلام و سرمایه


  در همدردی با مردم سیستان و بلوچستان و در همبستگی با جنبش انقلابی برای سرنگونی رژیم اسلام و سرمایه
     همزمان با گسترش تظاهرات و تدارک برای سازماندهی اعتصاب عمومی، کمک رسانی به سیل زده گان را از یاد نبریم!

در بطن تداوم جنبش انقلابی مردم ایران بعد از اعلام سقوط هواپیمای مسافربری توسط موشک سپاه پاسداران در دهها شهر و دانشگاه، متاسفانه منطقه محروم بلوچستان ( همراه با بخشهایی از سیستان و هرمزگان) دچار سیل ویرانگر شده اند. صدها روستا به زیر اب رفته اند و میزان خسارات بیش از 900 میلیارد تومان برآورد میشود. بیش از هفتصد روستا دچار قطع برق و بیش از سیصد روستا علاوه بر آن دچار قطع آب اشامیدنی شده اند. تا کنون چند نفر کشته و صدها نفر مصدوم و دهها هزار نفر آوار و بی خانمان شده اند. همچون موارد گذشته این "بلای طبیعی"  در پیوند با درماندگی  سیستماتیک جمهوری اسلامی و نهادهای امدادرسان، بدل به یک فاجعه انسانی تمام عیار شده است.

این منطقه بویزه بلوچستان، از دیرباز با تبعیض و محرومیت مضاعف روبرو بوده است. چه در دوره رژیم پهلوی و چه در دوره رژیم اسلامی، به دلیل عدم توجه به توسعه اقتصادی و اجتماعی این منطقه، دهها هزار نفر از مردم در جستجوی کار ناگزیر از مهاجرت به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده اند و آنها که باقی می ماندند به دلیل عدم اشتغال زایی، مجبور به فعالیت در امر قاچاق کالا، سوخت و متاسفانه مواد مخدر بوده اند. در بخشهای محدودی هم که امکان کشت و زرع وجود داشته ، دائما یا با خشکسالی های ممتد و عدم دسترسی به آب روبرو بوده اند و یا در مواردی همچون مورد اخیر با سیلاب و بارانهای سیل آسا و ویرانگر.

تو گویی مردم بلوچ جزیی از شهروندان کشور محسوب نمیشوند و قبایلی جدا افتاده از ایران در قلب افریقای سوزان هستند!؟
گره خوردگی تبعیضات اقتصادی و سیاسی با تبعیضات قومی ملی و مذهبی، بلوچستان را به سرزمینی سوخته و به شدت محروم تبدیل کرده است . سرزمینی که سردمداران حگومتی فقط در موقع بالماسکه های انتخاباتی به یادشان می آمد که وجود دارد.
درود بر دانشجویان داشگاه تهران که دیروز در بطن تجمع انقلابی خود علیه رژیم، مردم محروم بلوچستان را از یاد نبردند و شعارهایی به حمایت از انها دادند.
سازمان ما از همه انسانهای ازاده در داخل و خارج از کشور میخواهد که کمکهای نقدی و غیرنقدی خود را مستقلا سازماندهی و به دست مردم محروم بلوچستان و سایر مناطق سیل زده برسانند.

پرواضح است که اقداماتی از این دست تنها مرهمی موقت بر آلام مردم بی خانمان خواهد بود. مادام که بلای اصلی این سرزمین یعنی رژیم درمانده و غارتگر جمهوری اسلامی سر کار است و با غارت و دزدی میلیاردها دلار در داخل و یا حیف و میل آن در خارج برای تقویت نیروهای ارتجاعی نیابتی در خاورمیانه، مشغول بر باد دادن ثروت کشور است و مادام که تبعیض و فقر در کل کشور و مناطق محرومی چون بلوچستان بیداد میکند، هیچ راه حلی در چهارچوب این سیستم قادر به رفع مشکلات اساسی مردم از جمله فجایع زیست محیطی نیست.
لذا در حین همیاری و کمکرسانی مردمی به مناطق سیل زده، یک لحظه نباید از تداوم جنبش انقلابی برای سرنگونی رژیم سرمایه داری و مذهبی حاکم غفلت کنیم.

زنده باد همیاری، گرامی باد یاد جانباختگان سیل اخیر
پیش بسوی اعتصاب عمومی و سراسری
سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی
زنده باد آزادی ، زنده باد سوسیالیسم

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر
24 دیماه 1398 

Monday, January 13, 2020

اعلامیه مشترک شش جریان کمونیست و چپ ایران


اعلامیه مشترک شش جریان کمونیست و چپ ایران
جنبش آبان ماه ادامه دارد!
"جمهوری اسلامی نابود باید گردد"!

ما کمونیست ها همواره بر روندهای پایه ای سیاسی، بر سیر کشمکش طبقاتی، بر تناقض جامعه ایران با جمهوری اسلامی و بر وجود یک جنبش عظیم به زیر کشیدن این رژِیم تاکید کرده ایم. دستکم از رویدادهای دیماه ٩٦ و اعتراضات توده ای کارگری ٩٧ و همینطور رشته قیام ها و خیزش های ‌آبان ٩٨ و روند عینی اوضاع نشان می دهد که دوره ای به پایان رسیده و دوره جدیدی آغاز شده است. سرنگونی طلبی به بستر اصلی سیاست ایران تبدیل شد. آنچه امروز از تظاهراتهای توده ای در دانشگاهها و شهرهای ایران شنیده میشود، افق و سیاست جنبش انقلابی برای سرنگونی رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی است. کسی تردید نداشت که اکثریت عظیم مردم ایران از کارگر و زن و جوان و مردم محروم و منکوب شده، جمهوری اسلامی را نمیخواهند و این حکومت روی بشکه باروت نشسته است. اما تکرار شعار "جمهوری اسلامی نابود باید گردد" و "جمهوری اسلامی نمیخوایم، نمیخوایم" در چندین اجتماع و تظاهرات روزهای شنبه و یکشنبه ٢١ و ٢٢ تیرماه، یک دستاورد، یک پیشروی سیاسی برای مردم کارگر و زحمتکش و انقلابی است.

اجتماعات روزهای اخیر در عین حال اعلام شکست سیاست رژیم اسلامی بدنبال کشته شدن قاسم سلیمانی قاتل جوانان در ایران و عراق و سوریه است. جمهوری اسلامی آگاهانه کوشید با این واقعه و با تعطیل کردن کشور، فضای عزاداری و شهید پروری راه بیاندازد، از "انتقام سخت" سخن گفت، آماده باش نظامی اعلام کرد و همراه با رسانه ها و جریانات ارتجاعی به فضا و تبلیغات جنگی دامن زد. همه اینها قرار بود جنبش آبانماه را مختومه اعلام کند و با اعلام شرایط اضطراری در مملکت، به تهاجم به حقوق و معیشت کارگران و شهروندان و سرکوب تحت "شرایط جنگی" توجیه دهد. واقعه تراژیک شلیک به هواپیمای مسافربری و سقوط آن و قتل عام ١٧٦ انسان بیدفاع، راه انداختن موج ریاکاری و دروغ بافی و نهایتا بعد از سه روز ناچار شدن به اعتراف به جنایت، موقعیت رژیم را بدتر و در موقعیت دفاعی تر و جامعه را در موقعیت تعرضی تر قرار داد.  بمیدان آمدن مجدد دانشجویان و زنان و مردان انقلابی با شعارهای روشن علیه کل حکومت از خامنه ای و روحانی تا سلیمانی و سپاه و اصلاح طلبان، این نمایش مضحک مذهبی - جنگ طلبانه مدفون شد و جامعه به ریل واقعی اش برگشت.

اعتراف جمهوری اسلامی به شلیک به هواپیمای اکرائینی روزنه ای شد تا آتش زیر خاکستر دوباره شعله ور شود. مردم با هشیاری از موقعیت پیش آمده سود جستند و خامنه ای و کل نظام اسلامی را بعنوان مسببین جنایت علیه کارگران و زحمتکشان و مردم غیر نظامی مورد اعتراض قرار دادند. آبانماه مجددا برجسته شد، جانباختگان آبانماه به رخ جنایتکاران کشیده شد، "کشته های آبان ١٥٠٠ نفر"، "کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم"، "سلیمانی قاتله، رهبرشم قاتله"، "جمهوری اسلامی نابود باید گردد"، جواب یکجائی بود به کل تلاشهای حکومت و طرفداران آن در داخل و خارج و مُهر باطلی بود بر تلاشهای رژیم برای تغییر مسیر جامعه و کنترل اوضاع.

ما شش حزب و سازمان کمونیست و چپ، ضمن اظهار همدری با بازماندگان تراژدی سقوط هواپیما و جانباختن ١٧٦ انسان بیدفاع اعلام میکنیم که خامنه ای و بالاترین مقامات جمهوری اسلامی بجرم چهار دهه نسل کشی، بجرم کشتار ١٥٠٠ نفر از عزیزانمان در آبانماه ٩٨ و بجرم کشتار مردم عادی در واقعه اخیر باید محاکمه شوند. ما از مبارزات انقلابی برای سرنگونی جمهوری اسلامی قاطعانه حمایت میکنیم و خود را بخشی از این مبارزه برحق میدانیم. از نظر ما پایان دادن فوری به مصائب و مشقات دهها میلیون مردم ایران و منطقه در گرو سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی و استقرار یک دولت انقلابی و کارگری است.

سرنگون باد رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی!
زنده باد آزادی، زنده باد سوسیالیسم!

٢٢ دیماه ١٣٩٨ – ١٢ ژانویه ٢٠٢٠

امضا: اتحاد فدائیان کمونیست، حزب کمونیست ایران، حزب کمونیست کارگری - حکمتیست، سازمان راه کارگر، سازمان فدائیان (اقلیت) و هسته اقلیت.

Sunday, January 12, 2020

جنایت جنگی رژیم اسلامی علیه هواپیمای مسافربری و تداوم جنبش انقلابی در ایراناعلامیه کمیته مرکزی سازمان راه کارگر 

جنایت جنگی رژیم اسلامی علیه هواپیمای مسافربری و تداوم جنبش انقلابی در ایران

سرانجام بعد از چند روز نمایش خیمه شب بازی برای لاپوشانی حقیقت ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی در حومه تهران و انکار دائمی اصابت موشک توسط رئیس سازمان هوانوردی رژیم و اینکه به لحاظ علمی چنین امری ناممکن است، ستاد نیروهای مسلح رژیم اعتراف کرد که عامل سقوط فاجعه بار این هواپیما با 176 مسافر وخدمه، پدافند ضدهوایی سپاه پاسداران بوده است. سران رژیم تنها موقعی مجبور به این اعتراف شدند که عکسهای ماهواره ای کشورهای غربی و نیز ویدیوهای ارسالی مردم در اطراف شهریار بروشنی افشاگر جنایت هولناک رژیم اسلامی بود.
به همین خاطر تنها چند ساعت بعد از اعتراف رژیم، دانشجویان و مردم در تهران و چندین شهر دیگر به خیابان آمدند و با رادیکالترین شعارها بار دیگر کلیت رژیم را هدف گرفتند. در دانشگاه امیرکبیر و  صنعتی شریف در تهران و خیابانهای اطراف، دهها هزار نفر زن و مرد مبارز به خیابان آمدند. در شهرهای اصفهان، شیراز، رشت، ساری، بابل ، سنندج، بروجرد، همدان، کرمان و ... نیز مردم در عصر شنبه 21 دی دست به تظاهرات زدند. از جمله شعارهایی که سر داده میشد عبارت بودند از:

-                  این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت
-                  مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه، چه رهبر
-                  ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما
-                  توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه
-                  اصلاح طلب ، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا
-                  سلیمانی قاتله، رهبرش هم قاتله
-                  سپاه جنایت میکند، رهبر حمایت میکند
-                  مرگ بر دیکتاتور – مرگ بر خامنه ای

رژیم جنایتکار ایران  در هفته های اخیر سعی کرده بود عملیات امریکا در کشتن قاسم سلیمانی را بدل به یک "مائده آسمانی" برای برون رفت نظام از بحران سیاسی عظیم پس از خیزش ابان و کشتار هولناک مردم، نماید و با بسیج  همه نیروهای نظامی ، انتظامی ،بسیج و نیروهای امنیتی ، نانخورها و خانواده شان ، کشانبدن اجباری دانش آموران و کارکنان دولت وبکارگیری همه امکانات تهییجی و مذهبی و حتی ناسیونالیستی  ؛ سعی کرد در چند شهر   دوسه میلیون نفر را به مراسم تشییع جنازه سلیمانی بکشاند و در کرمان بخاطر ضعف در سازماندهی وناکافی بودن شرایط ایمنی بی توجه نسبت به جان مردم بیش از شصت نفررا بر اثر ازدحام به کشتن  داد.
 برخی با دیدن این کارناوال ها، این بیم را به خود راه دادند که مبادا برای مدتی شاهد رکود درجنبشهای اجتماعی و انقلابی مردم ایران شویم. اما ما تردیدی نداشتیم که این آرامش قبل از توفان، بسیار موقت و زودگذر خواهد بود و به دلیل تداوم عوامل مهم نفرت اکثریت کارگران و زحمتکشان از رژیم استبدادی و  غارتگر جمهوری اسلامی، خیلی زود شاهد برآمد مجدد جنبش مردمی خواهیم بود. سلسله تجمعات و راهپیمایی های شنبه 21 دیماه در تهران و چندین شهر دیگر کشور، نشان داد که همه تلاش روزهای اخیر رژیم برای برون رفت از بحران با شکست روبرو شده و وضعیت به نفع جنبشهای اجتماعی و انقلابی در حال تغییر است و کارگران و زحمت کشان و اکثریت مردم  دوباره در میدانند وآماده مبارزه با کلیت نظام هستند.

ما ضمن ابراز اندوه و همدردی عمیق با خانواده جانباختگان فاجعه ساقط کردن هواپیمای مسافربری، نسبت به عروج مجدد و تداوم جنبشهای اعتراضی و انقلابی  و اشتعال بیش از پیش آن در ایران تردیدی نداریم. این تظاهرات مردمی و ضداستبدادی عمومی و ضد سرمایه داری جاری، بیش از هر زمان لازم است با پیکارهای طبقاتی کارگران و زحمتکشان گره بخورد و با موجی از اعتصابات عمومی و سیاسی کارگری و مردمی پیوند زده شود. تقویت یا ایجاد تشکلهای کارگری در محیط کار و شوراها و تشکلهای مردمی در محلات و محیط زندگی، باید بیش از هر زمان در دستور کار فعالین پیشرو قرار گیرد. تنها با تقویت عنصر سازماندهی ، تشکیلات و هماهنگی است که میتوان اعتراضات پراکنده و یا خیزشهای مقطعی را به سوی یک انقلاب مداوم سوق داد.

پیش به سوی اعتصابات عمومی و سراسری
سرنگون باد رژیم اسلامی سرمایه داری
زنده باد آزادی ، زنده باد سوسیالیسم

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر
22 دیماه 1398   - 12 ژانویه 2020

پیامد سرنگون کردن هواپیمای مسافری از منظر حقوقی ...اعتراف زیر فشار بین ا...